Ložní plachty – Jak vybrat ty nejlepší pro váš provoz?

postel

Nároky ubytovacích zařízení na ložní prádlo jsou zpravidla několikanásobně vyšší než u běžných soukromých uživatelů. Povlečení i plachty bývají v hotelech vystaveny nejen zatěžujícímu používání, ale především častému a náročnému praní. Kromě dokonalé čistoty ložní plachty vyžadují i ​​špičkový design a komfortní, na dotek příjemný materiál. Výběr plachty s požadovanými kvalitami a vysokou životností není zdaleka jednoduchý. My vás jím dnes provedeme.

1.Velikost je pro ložní plachty důležitý parametr

Při výběru prostěradla na postel byste se měli přirozeně odrazit od velikosti své matrace. Je třeba brát ohled na všechny tři rozměry, včetně výšky. Plachtu totiž potřebujete založit pod matraci. Důležitá je i konstrukce postele. U matrace vnořené do rámu postačuje menší rezerva na rozměrech plachty – cca 2x výška matrace na každý rozměr. Máte-li však matrace jen částečně překryté rámem, potřebujete plachtu důkladně založit pod matraci. Tam doporučujeme k výšce matrace připočítat dalších 20cm na každou stranu. U napínacích placht je volba jednodušší. Je třeba kupovat rozměr, který odpovídá rozměru matrace. Výrobce již automaticky počítá s rezervou na založení. I zde byste však měli zpozornět, máte-li výšku matrace více než standardních 20-30cm. Informujte se u dodavatele, zda bude možné jeho plachtu založit i na vyšší výšku, než je běžné. Většina atypických matrací však vyžaduje plátěné nebo na míru ušité ložní prostěradla.

 

velikost ložní plachty

2.Materiálové složení

Výběr vhodného materiálu je pravděpodobně nejnáročnějším krokem. Na trhu je řada tradičních tkanin i moderních materiálových směsí, z nichž každá má své výhody i nevýhody. Dříve než si některé z nich sesumarizujeme, řekněme si ještě o hustotě tkaní. Udává se v g/m2 a zpravidla platí, že čím je tento údaj vyšší, tím kvalitnější produkt máte v ruce. Vhodným standardem jsou plachty s gramáží 150g/m2. Při nižších hodnotách bude látka řídká a rychle se opotřebuje.

Plátěné plachty jsou tradičním standardem. Vyrábějí se ze 100% bavlny a vyznačují se pevností, prodyšností a vysokou savostí. Jsou velmi pohodlné, příjemné na dotek a jednoduché na čištění, neboť snášejí i vysoké teploty. Na druhé straně jsou mimořádně mačkavé a je třeba jejich precizní vyžehlení před založením.

Froté plachty jsou vyrobeny z teplého, smyčkového materiálu. Bývají elastické, na dotek měkké. Nejsou však vhodné pro citlivou pokožku a zpravidla nepůsobí tak čistým a upraveným dojmem jako hladká bavlna. Froté prostěradla nejsou natolik náchylná ke krčení.

Jersey ložní plachty se vyznačují svojí hebkostí. Jsou velmi příjemné na dotek a obecně oblíbené. V porovnání s froté prostěradly působí více chladně a jsou vhodnější pro letní měsíce. Levnější a méně kvalitní plachty vyrobené z tohoto materiálu se zvyknou používáním žmolkovat.

Flanelové plachty jsou variantou pro zimní měsíce. Jsou totiž měkoučké a výborně hřejí. Stejně jako u froté placht, i zde platí, že nepůsobí natolik čistě a upraveně jako hladké materiály.

Lycrové plachty jsou vyrobeny z bavlny s příměsí lycry. Podobně jako jersey prostěradla jsou hladká a příjemná na dotek, ale díky lycre se méně často žmolkují. Esteticky působí velmi pěkně.

Plachty z mikrovlákna nejsou vyrobeny z přírodních materiálů a tak jsou hypoalergenní. Tkaninu tvoří 100% polyester. Plachty jsou hřejivé, velmi jemné, ale pro pohodlný spánek méně komfortní než tradiční bavlněné prostěradla. Přirozeně jsou méně savé.

ložní plachty

3.Způsob zakládání

V tomto bodě můžeme mluvit o dvou nejrozšířenějších druzích plachát. Výběr závisí jen a jen na preferencích zákazníka. Tradiční plátěné prostěradla jsou rovná, bez gumičky a jejich nastírání je o něco náročnější. V případě precizní práce pokojských se však výsledku nic nevyrovná. Tyto plachty ale vyžadují i ​​náročné žehlení. Jsou standardem hotelů vyšších tříd. Jejich výhodou je dlouhá životnost při minimálních známkách opotřebování. Druhou, praktickou alternativou jsou napínací plachty s gumičkou po obvodu. Jejich zakládání je praktické, šetří čas a energii. Plachty zpravidla nejsou náročné na žehlení a výsledný efekt zakládání je velmi dobrý při minimální námaze.

povlečení

4.Barevný odstín

Zatímco hotelovou klasikou jsou bílé plachty, ubytovací zařízení jiného druhu se nezdráhají sáhnout ani po barevných variantách. Pravdou však je, že ani hotely se nemusí obávat jemnějších barevných odstínů, zvláště pokud jsou v souladu s povlečením a zbytkem interiéru. Kodex barvy nezakazuje. Výhodou bílých plachát je větší dojem čistoty a svěžesti. Barevné plachty, zejména syté odstíny, jsou náchylnější k vyblednutí.

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *